«

»

mar 06

Właściwości dostosowane w SolidWorks. Generator karty właściwości.

Witajcie. Chciałbym dzisiaj skupić się na bardzo przydatnym, aczkolwiek niedocenianym narzędziu jakie dostajemy wraz z oprogramowaniem SolidWorks. Mowa o Generatorze karty właściwości. Jest to niewielki program wbudowany w środowisko SolidWorks pozwalający na modułowe tworzenie szablonów właściwości. Możemy dzięki nim w prosty sposób uzupełniać właściwości dostosowane. Reszta w środku.

Jestem pewien, że niejednemu użytkownikowi SolidWorks wypełnienie za każdym razem karty właściwości dostosowanych uprzykrza codzienne życie zawodowe. Niewielu konstruktorów o tym wie, ale jest bardzo prosta recepta na ten problem. Nazywa się ona: Generator karty właściwości. Jest to niewielki program działający w obszarze SolidWorks pozwalający na budowanie zaawansowanych formularzy, dzięki którym w sekundę uzupełnimy daną część, złożenie, rysunek czy też konstrukcję spawaną o wszystkie potrzebne właściwości dostosowane. Generator karty właściwości jest tym, co ułatwi Wam od dzisiaj codzienną pracę.

Żeby uruchomić ten dodatek istnieją dwie opcje. Jeżeli jeszcze nie stworzyliście żadnych szablonów właściwości dostosowanych wystarczy kliknąć ikonkę w obszarze roboczym SolidWorks i przejść do generatora – pokazuje to ilustracja poniżej. Druga opcja to wybór poniższej ścieżki w waszym Windows:

 • W menu Windows Start kliknąć Wszystkie programy > SolidWorks wersja > Narzędzia SolidWorks > Generator karty właściwości.

gkw1

 

Niezależnie od sposobu uruchomienia generatora karty właściwości pojawi nam się okno pozwalające na stworzenie własnego szablonu. Wygląda ono tak:

gkw2

 

Ogólnie zawartość generatora możemy podzielić na trzy grupy (a właściwie kolumny):

 • po lewej: możliwe do wykorzystania moduły:
  • Pole grupy
  • Pole tekstowe
  • Lista
  • Numer
  • Pole wyboru
  • Radio
 • Centralnie: Pole robocze. Tutaj przeciągamy poszczególne moduły.
 • Po prawej: tutaj edytujemy każdy z przeciągniętych modułów przypisując go do konkretnej właściwości dostosowanej.

 

Co bardzo ważne mamy możliwość stworzenia szablonów dla czterech rodzajów plików/geometrii:

 1. Część
 2. Złożenie
 3. Rysunek
 4. Konstrukcję spawaną

 

gkw3

 

 

Jako przykład stworzymy szablon dla właściwości dostosowane, które będą z automatu uzupełniać się dla każdej naszej części. W takim wypadku z listy rozwijanej pokazanej na ilustracji powyżej wybierzemy część. Następnie przeciągamy interesujące moduły i przypisujemy je do konkretnych właściwości. Wpisujemy nazwę i uzupełniamy interesujące nas wartości. Dla przykładu atrybut „Narysowane Przez” otrzymuje nazwiska konstruktorów z naszego biura którzy mogli tworzyć geometrię. Jeśli chcemy aby można było dopisywać wartości z poza listy zaznaczamy pole „zezwalaj na dostosowane wartości”.

 

gkw4

 

Stworzony przez nas szablon zapisujemy. Od teraz w momencie utworzenia części wystarczy, że klikniemy w kartę właściwości dostosowane i kilkoma kliknięciami możemy dodać interesujące nas wartości, które później zostaną wyświetlone na rysunku.


gkw8 gkw7

Przy okazji przedstawiam ciekawy parametr IsFastener.  Jest to wartość która pozwoli na stworzenie własnych elementów złącznych. Jeżeli stworzymy własną śrubę, nakrętkę, podkładkę czy inny łącznik i przypiszemy ten parametr i jego wartość jako TAK, to zacznie ona zachowywać się jak standardowa część wyciągnięta z Toolboxa. Będzie wstawiać się w otwory, a w głównym drzewie będzie wyświetlać się jako łącznik (ikonka śrubki).

 


 

Pamiętacie jeszcze wpis dotyczący tworzenia własnego standardu formatki rysunkowej?

 

Od teraz wszystkie przypisane tam pola mogą wypełniać się automatycznie dzięki generatorowi karty właściwości. Wystarczy poświęcić kilka chwil i stworzyć nowy szablon dla części, złożenia, rysunku lub konstrukcji spawanej.


 

 

Generator karty właściwości jest małym ale potężnym narzędziem, które może w dużym stopniu ułatwić codzienną pracę. Przy odrobinie sprytu można stworzyć tutaj bardzo zaawansowane „inteligentne” formuły, dzięki którym zautomatyzujemy przypisywanie parametrów naszej geometrii.

Świetną rzeczą dla elementów arkuszy blach jest parametr zwracający z automatu wartość opisującą długość x szerogość x grubość arkusza. Wykorzystywaliśmy specjalną formułę, którą można również wykorzystać w generatorze.

„SW-Grubość arkusza blachy@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT” x „SW-Szerokość ramki granicznej@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT” x  „SW-Długość ramki granicznej@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT”

 

gkw6

 

Ponadto załatwia nam to pozostałe tematy opisane przeze mnie we wpisach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>