«

»

sty 23

SolidWorks Tips: Tworzenie konfiguracji.

Konfiguracje pozwalają stworzyć w jednym pliku złożenia całą rodzinę produktu. Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie zarządzać taką rodziną spod jednego miejsca – pliku złożenia.
Jak stworzyć takie konfiguracje? Jak nimi zarządzać? Jak przygotować dokumentację 2D dla całości? Więcej informacji znajdziecie czytając dalej!

Konfiguracje pozwalają stworzyć w jednym pliku złożenia całą rodzinę produktu. Dzięki tej opcji jesteśmy w stanie zarządzać taką rodziną spod jednego miejsca – pliku złożenia.
Jak stworzyć takie konfiguracje? Jak nimi zarządzać? Jak przygotować dokumentację 2D dla całości?
Wszystkiego dowiecie się czytając ten artykuł.

     W konstrukcji bardzo często możemy spotkać się z zagadnieniem rodzin produktowych. Są to zespoły o bardzo podobnej, jednak nie identycznej strukturze. Większość aplikacji CAD (jeśli nie wszystkie z nichch) pozwalana na stworzenie tzw.konfiguracji i przechowywać je w obrębie jednego pliku złożenia.
Taką funkcjonalność posiada również SolidWorks. I to właśnie nią się tym razem zajmiemy.

     Po lewej stronie okna, nad drzewem modelu znajdują się zakładki. Jedna z nich to właśnie KONFIGURACJE. Przechodząc do tej zakładki otrzymujemy możliwość dodania nowych konfiguracji w obrębie modelu naszego złożenia.
Co dzięki temu osiągniemy? To proste – porządek i możliwość zarządzania zmianami w różnych wersjach produktu z jednego miejsca. Ale wszystko po kolei.

konfig_1_wmkonfig_2_wm

Na początek musimy mieć przygotowane jedno ze złożeń – konkretną wersję naszego produktu. Jeżeli taką już mamy to możemy zapisać ją jako pierwszą z naszych konfiguracji. Robimy to w następujący sposób.

1. Przechodzimy do zakładki konfiguracji.
2. Klikamy w obszarze zakładki konfiguracji prawym przyciskiem i wybieramy „dodaj nową”
3. System zapyta się o nazwę. Wprowadzamy więc taką.
4. Zatwierdzamy.

konfig_3_wm konfig_4_wm

Pierwsza z konfiguracji jest już gotowa. W dalszej kolejności w ten sam sposób jak wyżej tworzymy kolejną instancję. Otrzymaliśmy dwie instancje, które na chwilę bieżącą zawierają identyczne modele. Co trzeba zrobić?

     Przechodzimy do drugiej konfiguracji (chodzi o to żeby ją aktywować poprzez podwójne kliknięcie), którą teraz zmodyfikujemy do takiego stanu, aby faktycznie była osobną konfiguracją produktu.
Dobrze, teraz pora na wygaszenie części których tutaj nie powinno być. Wykorzystujemy metodę zaznaczenia odpowiednich części w drzewie z klawiszemCTRL i spod prawego przycisku myszy wybieramy Wygaś.
Możemy dodać komponenty, których nie było w pierwszej konfiguracji.

    Podobnie postępujemy z tworzeniem następnych. Teraz jednym kliknięciem możemy przełączać się między istniejącymi odmianami produktu.
Prwda, że proste?

konfig_6_wm

Teraz spod rysunku, wstawiając nowy widok mamy dostęp do rozwijalnej listy. Dzięki niej wybieramy której konfiguracji ma dotyczyć dany widok. Jest to naprawdę bardzo wygodne narzędzie. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>