«

»

sty 22

SolidWorks Tips: Jak stworzyć własny standard formatki / tabeli rysunkowej.

W związku z dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy odświeżyć ten temat.

Tym razem propozycja trochę bardziej ambitna. Przedstawiam krótki poradnik jak stworzyć własną formatkę rysunkową. Dzięki temu zautomatyzujecie proces uzupełniania danych rysunkowych bezpośrednio z modelu.

Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniami związanymi z tworzeniem dostosowanego standardu formatki rysunkowej. Przygotowując dokumentację płaską, warto mieć layout dostosowany do swoich potrzeb. Poza tym wystarczy zrobić to raz – później już tylko korzystamy z dobrodziejstw tego, co stworzyliśmy wcześniej.
Dzięki ujednoliconemu standardowi zyskujemy kilka bardzo ważnych rzeczy:

 


 

1. Dostosowanie dokumentacji pod własne potrzeby.
2. Ład i porządek na dokumentacji – wszystkie dokumenty wyglądają podobnie, co wpływa na ich atrakcyjność.
3. Udostępniamy wyłącznie potrzebne informacje, tak aby automatycznie były uzupełniane na podstawie modelu.
4. Dobrze przygotowany layout może być Twoją wizytówką!
5. Dobrego konstruktora charakteryzuje duża skrupulatność w kwestii przygotowywania rysunków 2D – jeśli tutaj będziesz trzymał porządek, to uda ci się to w każdej innej dziedzinie.

 


Przejdźmy do meritum.
W kilku prostych krokach postaram się teraz poprowadzić Ciebie drogi czytelniku przez procedurę tworzenia własnego layotu.
Możliwości konfiguracji jest bardzo wiele. Dlatego chciałbym zaproponować pewien scenariusz, do którego odniesiemy tworzenie wspomnianego standardu.

PROPONOWANY SCENARIUSZ:
„Jak stworzyć własny standard formatki rysunkowej”

Stworzymy formatkę rysunku o rozmiarze A3 ułożony poziomo. W prawym dolnym rogu umieścimy standardową tabliczkę rysunkową z odniesieniami do określonych właściowości dostosowanych przypisywanych wceśniej do modelu.
(artykuł o tej tematyce był prezentowany na naszej stronie tutaj:) Pola przypisane do modelu zostaną automatycznie uzupełnione na rysunku.

 

JAK TO ZROBIĆ?
Przechodzimy do części praktycznej!

1. Rozpoczynamy od przygotowania pojedynczego modelu 3D, w którym będziemy mieli zapisane odpowiednie właściwości dostosowane. To do nich będziemy chcieli odwołać się przy tworzeniu poszczególnych pól tabliczki rysunkowej. Model 3D zapisujemy i zostawiamy otwarty w tle.

2. Tworzymy nowy rysunek płaski. Na pytanie o wybór formatu rysunku zaznaczamy cokolwiek w rozmiarze A3 – za chwilę i tak wszystko zmodyfikujemy, więc potrzebujemy jedynie odpowiedni rozmiar papieru.

FR_1

3. Wstawiamy jakikolwiek widok z wykorzystaniem wcześniej przygotowanego modelu 3d – chodzi o to, aby rysunek uzyskał odniesienie do modelu.

4. W drzewie po lewej stronie, najeżdżamy kursorem na „arkusz1″ i klikamy prawym przyciskiem. Z podręcznego menu wybieramy „format arkusza”. Właśnie przeszliśmy do trybu edycji formatki rysunkowej.

FR_3

5. Usuwamy wszystko, co znajduje się na formatce – zakładamy, że tworzymy wszystko na nowo (druga matoda to wykorzystanie tego co już jest)

6.Zaczynamy od stworzenia ramki rysunkowej.

7. Teraz rysujemy i modyfikujemy tabliczkę rysunkową.

8. W poszczególne komórki wstawiamy pola tekstowe z odniesieniem do parametrów, które automatycznie powinny być wypełnione.

 FR_6 

Dla notatek które mają być powiązane z właściwościami dostosowanymi (uzupełniającymi się automatycznie) musimy dodać powiązania. Robimy to wybierając ikonkę „powiąż z właściwością” mając zaznaczone pole notatki:

FR_9

Domyślnie zaznaczona jest opcja „użycia właściwości z bieżącego dokumentu”(po lewej). Tutaj znajdują się standardowe właściwości, których możemy użyć. Chcąc jednak skorzystać z właściwości dostosowanych, które wcześniej przedefiniowaliśmy w modelu, musimy wybrać opcję po prawej:

 FR_10

9. Wykonujemy ostateczną kosmetykę – wszystko uzupełnia się już automatycznie.

10. Wybieramy Z menu plik -> zapisz format arkusza jako i podajemy nową nazwę dla naszego arkusza A3.

FR_12

11. Na podstawie zapisanych formatów można przygotować gotowe szablony rysunków w różnych rozmiarach.

Ale to już inny temat, który niedługo również znajdzie się na naszej stronie.

Pozdrawiam,
INŻYNIER3D

 

Zobaczcie jak wykorzystać przypisane w tabeli parametry i uzupełniać je kilkoma kliknięciami:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>