«

»

lut 03

SolidWorks i konstrukcje spawane

Konstrukcje spawane są dzisiaj wszędzie. Niezależnie od branży w jakiej biuro konstrukcyjne działa, takie tematy pojawiają się praktycznie cały czas. Dlatego też chciałbym dzisiaj zaproponować krótki przegląd tego jak wygląda projektowanie konstrukcji spawanych w SolidWorks. Mamy tutaj do czynienia z bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Jak już wspomniałem, chciałbym dzisiaj zaproponować krótki przegląd możliwości jakie daje oprogramowanie SolidWorks pod względem projektowania konstrukcji spawanych. W tym wpisie znajdziecie trochę ogólnych informacji o metodologii jaką proponuje nam SolidWorks. W kolejnych pojawi się szczegółowy przegląd narzędzi i kilka porad jak w pełni wykorzystać ich potencjał.
Jako konstrukcje spawane mam na myśli połączenie narzędzi dwóch modułów tego systemu:

  • arkusz blachy
  • konstrukcje spawane.

 

Zacznijmy jednak od krótkiego wstępu. W swojej karierze zawodowej miałem okazję pracować praktycznie we wszystkich systemach CAD. Mówię prawie we wszystkich gdyż nie miałem styczności jedynie z NX. Wszystkie z nich proponowały jednakowe podejście jeśli chodzi o konstrukcje spawane – projektowało się je jako normalne złożenia składające się z niezliczonej ilości części. Taka praca nie jest specjalnie uciążliwa i spokojnie można osiągać niezłe efekty jeśli chodzi  wydajność. A przynajmniej tak mi się wydawało. Zdanie zmieniłem kiedy zetknąłem się z zaproponowanym przez SolidWorks podejściem.


Konstrukcje spawane w SolidWorks projektujemy w całości w pliku części.
Na samym początku pomyślałem „co za idiotyczny pomysł. Dlaczego ktoś wymyślił coś tak niepraktycznego?”. Mam jednak zasadę, aby nie oceniać niczego bez przetestowania, dlatego dałem szansę temu nowatorskiemu podejściu.

Finalnie okazało się, że taka forma pracy pociąga za sobą prawie same korzyści. Prawie, gdyż jedyny dyskomfort jaki może się pojawić to konieczność zmiany przyzwyczajeń. Jeśli miałbym wydać subiektywną opinię, to uważam, że jest to przesiadka na lepsze.

Na pewno rośnie komfort samej pracy. Znika konieczność ciągłego przełączania się między poszczególnymi plikami części. Cały czas pracujemy w kontekście konstrukcji, którą mamy w głowie i aktualnie przelewamy na postać wirtualnego modelu. Pracuje się łatwiej. Nawet skomplikowane konstrukcje spawane nie stwarzają już kłopotu.

Druga korzyść i możliwe,że najważniejsza to zdecydowanie krótszy czas jaki poświęcimy na konstruowanie. Wydawałoby się, że przełączanie między partami to tylko chwila. Sam się jednak przekonałem, że potrafi ona zająć sumarycznie z 30-50% czasu pracy nad danym projektem.

Proponowana metodologia przewiduje również szereg dedykowanych narzędzi ułatwiających wykonywanie dokumentacji płaskiej. Mamy do dyspozycji specjalną grupę w drzewie Property Manager poświęconą scentralizowanych obiektów konstrukcji spawanej. Mamy narzędzia pomagające umieszczanie spoin i zgrzewów, a rysunek 2D zyskał nową dedykowaną tabelkę rysunkową.

Szerzej przeczytacie o tym w kolejnych wpisach. Dlatego śledźcie Nas.

 

Podsumowując:


 

ZALETY:

  • szybsza praca
  • ciągła praca w kontekście
  • ułatwione umieszczanie adnotacji o spawach i zgrzewach
  • dedykowana tabelka rysunkowa
  • dostęp do dodatkowych parametrów obiektów konstrukcji spawanej
  • intuicyjność

 

WADY:

  • konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>