«

»

lut 08

Konstrukcje spawane SolidWorks – właściwości listy elementów ciętych

Propozycja na dziś to kontynuacja tematu konstrukcji spawanych w SolidWorks. Jak pamiętacie z poprzedniego wpisu, mamy tutaj do czynienia z niestandardowym podejściem do modelowania takiej konstrukcji – nie pracujemy na złożeniu, tylko tworzymy wieloobiektową część.
W takim wypadku zapytacie jak kontrolujemy właściwości poszczególnych obiektów? Otóż mamy do dyspozycji oprócz standardowych właściwości części drugą bazę zawierającą zestaw parametrów dla każdego obiektu konstrukcji. Baza ta nazywa się właściwości listy elementów ciętych.

Tak jak ostatnio pisałem metodologia projektowania konstrukcji spawanych w SolidWorks wykorzystując plik pojedynczej części bardzo mi odpowiada. W mojej ocenie jest to spore ułatwienie. Oszczędzamy dzięki temu również czas, co nie jest bez znaczenia.

Pozostaje wyjaśnić jak zarządzać właściwościami i parametrami przypisywanymi poszczególnym obiektom. Standardowo plik części posiada zestaw właściwości odwołujący się globalnie do części. Jak nimi zarządzać i dodawać własne pisałem jakiś czas temu w osobnym wpisie. Dla przypomnienia znajdziecie go TUTAJ.

W przypadku konstrukcji spawanej otrzymujemy dodatkowe narzędzie: tabelaryczną bazę zawierającą właściwości listy elementów ciętych. To właśnie tutaj zgromadzone zostają wszystkie parametry przypisane do poszczególnych obiektów.

 

W oknie drzewka znajdziecie je dopiero po utworzeniu obiektów bryłowych. Należy pamiętać aby spod prawego przycisku myszy wybrać pole „aktualizuj”. Ilustracja przykładowej konstrukcji i procedury znajduje się poniżej.

 

Jak widzicie dla tego przypadku pojawiły się dwa obiekty na liście elementów ciętych: pierwszy z nich symbolizuje arkusz blaszany, drugi przedstawia element konstrukcji spawanej – rury kwadratowej. Teraz klikając prawym przyciskiem myszy na dowolny z nich otrzymujemy dostęp do opcji. Klikamy lewym przyciskiem „właściwości” i otworzy się okno Właściwości listy elementów ciętych.

Tutaj znajdziecie wszystkie standardowo przypisane parametry dla danego typu elementu. Możecie również dodawać własne. Chcąc na przykład  dodać właściwość, która będzie zwracała wymiar arkusza blachy wystarczy wypełnić kolejny wiersz:


W polu Wartość / Wyrażenie tekstowe wpisz:

„SW-Grubość arkusza blachy@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT” x „SW-Szerokość ramki granicznej@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT” x  „SW-Długość ramki granicznej@@@Element listy elementów ciętych5@Część1.SLDPRT”


 

W kolejnym wpisie serii pokażę Wam jak przyspieszyć pracę z uzupełnianiem wierszy:

  • Właściwości listy elementów ciętych – szablon dostosowane właściwości 
  • Właściwości listy elementów ciętych – makro

1 komentarz

  1. Kuba

    Czy jest możliwość wpisania do formatki rysunku właściwości z listy elementów ciętych? Chciałbym mianowicie mieć na pierwszym arkuszu podzespół spawany i na kolejnych arkuszach rozrysowywać poszczególne obiekty cięte, ale tak aby w formatce wypełniała mi się automatycznie: waga obiektu, materiał, masa przypisane w liście elementów ciętych?

    Dziękuję za pomoc, dotychczas nie udało mi się tego zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>