«

»

sty 23

Jak zamodelować oponę

Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy dla Was krótki tutorial jak w kilku prostych krokach stworzyć model zaprezentowanej kilka dni temu  opony sportowego motocykla.

Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy dla Was krótki tutorial jak w kilku prostych krokach stworzyć model zaprezentowanej kilka dni temu  opony sportowego motocykla.
Rezultat wygląda naprawdę nieźle, a jak się okazuje pracy przy nim wcale nie ma aż tak dużo.

1.Rozpoczynamy od stworzenia pierwszego szkicu. Na dowolnej płaszczyźnie rysujemy profil opony w przekroju. Umieszczamy go symetrycznie względem pionowej osi. Pozycjonujemy go również w odpowiedniej odległości w kierunku osi y – w tym przypadku było to 215,9mm co stanowi połowę rozmiaru 19stu cali. Po nadaniu wymiarów i więzów zamykamy szkic.

2.Aby uzyskać przestrzenną bryłę przypominającą zarysem oponę, musimy obrócić szkic o 360 stopni względem odpowiedniej osi. W tym wypadku najłatwiej było stworzyć oś z przecięcia dwóch płaszczyzn podstawowych: przedniej i górnej.

 

3.Trzeci krok to przygotowanie płaszczyzny „do” której będziemy wycinać późniejsze elementy bieżnika. W tym celu tworzymy kolejny szkic, najlepiej narzędziem polilini tak jak to pokazano na zdjęciu poniżej. Musi się on zawierać wewnątrz materiału opony, mniej więcej zachowując jej kształt.

4.Naszkicowany profil obracamy względem tej samej osi obrotu co w kroku drugim. Tworzymy za jego pomocą potrzebną w dalszej pracy powierzchnię.

5.Teraz dodajemy kolejną płaszczyznę odsuniętą o taki wymiar, aby w pełni leżała poza bryłą opony (patrzcie na ilustrację poniżej).

6.Na utworzonej płaszczyźnie tworzymy szkic wycięcia jednego elementu bieżnika. Po wyjściu ze szkicu dokonujemy operacji „wycięcia do powierzchni” i wskazujemy wcześniej stworzoną powierzchnię. Spowoduje to, że wycięcie zostanie nią ograniczone i uzyskamy bardzo fajny efekt. Dalej wykonujemy szyk kołowy dla operacji wycięcia, a jako oś obrotu wskazujemy tą samą oś co w kroku 2.

7.Teraz dokonujemy pozostałych wycięć tą samą metodą co w kroku 6 tak, aby uzyskać pełen wzór bieżnika.

Jak widać pracy wcale nie było dużo, a efekt naprawdę cieszy oko.

Mamy nadzieję, że teraz zaproponujecie Nam więcej przykładów opon, które mogłyby zostać użyte w naszym projekcie. Czekamy na modele od Was.
Ślijcie je na nasz adres mailowy: damian@inzynier3d.pl , udostępnimy je w formacie.step w folderze naszego projektu.
Na koniec jeszcze nasza wariacja na temat omawianej opony :J

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>