«

»

lip 18

Hyperloop One – superszybki transport z Polskim akcentem

Z zaciekawieniem śledzę różne innowacyjne projekty realizowane na całym świecie. Mocno im kibicuję, zwłaszcza jeśli pojawiają się tam również Polskie akcenty. Jednym z takich przedsięwzięć jest projekt o nazwie Hyperloop One czyli innowacyjny środek transportu w postaci kapsuły mającej poruszać się z prędkością 1200km/h. Nieźle! Co dokładnie kryje się pod tym kryptonimem i gdzie wspomniany polski akcent dowiecie się w dalszej części wpisu…Wyobraźcie sobie możliwość pokonania 500 km w niecałe 35 minut. Innowacyjny pomysł na rewolucję w transporcie lądowym opiera się o dedykowany tunel i specjalnie zaprojektowaną kapsułę umożliwiającą przewóz zarówno ludzi, jak i ładunków. Potencjalnie moglibyśmy przejechać z Katowic do Gdańska w około pół godziny. Brzmi nieprawdopodobnie.

 

thumb_HyperPoland_Team_resize_600_600

 

Na chwilę obecną to dopiero faza koncepcyjna, nie mniej prace są na tyle zaawansowane, że prowadzone są już pierwsze testy laboratoryjne w środowisku rzeczywistym – na realnych mechanicznych modelach. Droga od pomysłu do jego realizacji jest jeszcze bardzo daleka, związana z pokonaniem niezliczonych barier technologicznych, mentalnych i finansowych. Mechanika, napęd, konstrukcja, bariery fizyczne, bezpieczeństwo… aż trudno mi jest sobie wyobrazić ile niespodzianek i problemów do rozwiązania czeka na pomysłodawców. Nie mniej, wygląda na to, że założony cel jest osiągalny. Poniżej krótki film z prowadzonego testu:

 

 

Inicjatorem pomysłu jest miliarder, przedsiębiorca i filantrop Elon Musk. Postać ta jeśli jeszcze Wam nieznana, jest bezpośrednio związana z takimi światowymi markami jak Tesla Motors, PayPal czy Sapce X. W obrębie tej ostatniej realizowany jest własnie projekt Hyperloop One.

Trzy lata temu Elon Musk ogłosił publicznie swoją koncepcję stworzenia środka transportu, który miałby zaspokoić lukę pomiędzy transportem samochodowym, a lotniczym. Chodzi tu o odległości z przedziału 500-600 km, gdzie podróż samochodem staje się męcząca i długa, a dla samolotu na tyle mała, że 2/3 czasu tracimy na odprawach, załadunku i finalnym wydostaniu się z portu lotniczego. Ponadto nowy koncept miałby charakteryzować się bezpieczeństwem, wygodą i ekologicznością rozwiązania.

W międzyczasie ogłosił on konkurs o globalnym zasięgu, gdzie w trzech etapach wyłoniony ma zostać zespół, który finalnie będzie odpowiedzialny za projekt kapsuły i kryjących się w niej rozwiązań technologicznych dotyczących m.in. aerodynamiki, napędu, ergonomii przejazdu/przewozu.
Do pierwszego zakwalifikowało się aż 1200 zespołów z całego świata. Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn. Ostatni etap polega właśnie na opracowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop One. Warto dodać, że obecnie trwającym drugim etapie konkursu mamy swoją własną reprezentację.

Bazowa idea rozwiązania to specjalnie zaprojektowana rura z której wypompowane jest prawie całe powietrze – sprzyja to zmniejszeniu oporów oddziałujących na pędzącą po specjalnym torze kapsułę. Kapsuła ma się poruszać po torze wykorzystując zjawisko poduszki magnetycznej. Napęd kapsuły – specjalnie zaprojektowana turbina wykorzystująca dedykowaną konstrukcję łopat i tunelu, która w rezultacie ma wykorzystywać zjawiska aerodynamiczne wpływające na osiąganie olbrzymich prędkości.

 

thumb_HyperPoland_POD_resize_600_600

 

Polski zespół biorący udział w konkursie tworzą absolwenci Politechniki Warszawskiej pod nadzorem prof. Janusza Piechy. Polski zespół Hyperloop One istnieje pod nazwą Hyper Poland, a w ramach swoich prac wykonali szczegółowy prototyp rury, kapsuły i stacji Hyperloop. Model w skali 1:15 składa się z kilkudziesięciu części, które po opracowaniu wydrukowano na drukarce 3D. Kilkunastu pasjonatów z ogromną szansą na przejście do finałowej części konkursu.

 

thumb__Hyperloop (1 of 24)SM2_resize_600_600

Dodatkowo uzyskali oni wsparcie firmy DPS Software, która udzieliła wsparcia w postaci darmowych licencji SolidWorks umożliwiających im prowadzenie zaawansowanych prac projektowych i koniecznych analiz i symulacji w środowisku laboratoryjnym.
Skorzystali oni również z programu crowfundingowego, gdzie dzięki zewnętrznym sponsorom udało im się pozyskać środki na bieżące prace badawczo rozwojowe. Link do ich projektu znajdziecie tutaj. Poniżej jeszcze ichniejszy film zachęcający do wsparcia projektu.

 

 

Osobiście bardzo mocno kibicuję całemu projektowi, a zwłaszcza naszym chłopakom. Mam nadzieję, że ten wpis sprawi, że również zainteresujecie się przedsięwzięciem i złapiecie mocno za kciuki życząc im powodzenia!

 

Źródło:

http://odpalprojekt.pl/

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/zespol-hyper-poland-chce-zbudowac-technologie-hyperloop-w-polsce

SpaceX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>