«

»

sty 23

Geometria modelu na bazie zdjęć

Zgodnie z obietnicą złożoną we wpisie sprzed kilku tygodni zamieszczamy krótki poradnik jak wykorzystywać zdjęcia w formacie elektronicznym (.bmp, .jpeg .png itp.) dla celów odtworzenia geometrii modelu w programie CAD.

Zgodnie z obietnicą złożoną we wpisie sprzed kilku tygodni zamieszczamy krótki poradnik jak wykorzystywać zdjęcia w formacie elektronicznym (.bmp, .jpeg .png itp.) dla celów odtworzenia geometrii modelu w programie CAD.
Jak już kiedyś wspominałem, jest to bardzo przydatna metoda pracy, kiedy w szybkim czasie potrzebujemy odtworzyć geometrię bazując jedynie na zdjęciach. A takie sytuacje zdarzają się w naszej branży praktycznie codziennie…
Klient zawsze chce otrzymać dokumentację „Na wczoraj”. Niestety chwilami bardzo ciężko jest wygospodarować wolną chwilę na kolejną z rzędu wizytę pomiarową. A jak pokazuje doświadczenie, szybciej jest wykonać kilka dobrych zdjęć, na których można swobodnie pracować, niż skakać z miarką, suwmiarką i odległościomierzem laserowym po wielkiej i brudnej konstrukcji. Zamiast marnować czas i pieniądze na kolejne wyjazdy, wystarczy sięgnąć po popularną „cyfrówkę”.

Na zdjęciu poniżej przedstawiamy wielkie i brudne ustrojstwo z lat 20-tych zeszłego stulecia :P Jak łatwo się domyślić, inna forma „zdejmowania” wymiarów niż zdjęcia, byłaby tutaj bardzo kłopotliwa.

Okej, ale żeby cały proces miał sens, musimy odpowiednio się do niego przygotować i zaplanować. Aby zdjęcie było dla nas przydatne musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Pamiętaj aby zadbać o odpowiednie oświetlenie elementu który będziesz fotografować.
  2. Jeśli masz, wykorzystaj statyw – osiągniesz większą ostrość i dokładność.
  3. Rób zdjęcia w rozdzielczości 5MPix i większej.
  4. Wykonuj zdjęcia z jednakowej odległości.
  5. Zrób zdjęcia dla wszystkich widoków standardowych: przód, lewa, prawa, tył, kilka pomocniczych izometrycznych.
  6. Wykonaj zdjęcia szczegółów.
  7. Na każdym zdjęciu umieść referencyjny element pomiarowy – będzie to Twoje odniesienie dla ustalenia skali zdjęcia i nadawania późniejszych wymiarów.

Zdjęcia są już gotowe? Świetnie! Teraz możemy wstawić je do szkicu. Tutaj jeszcze szybka uwaga: Jeśli znacie się choć odrobinę na obróbce fotografii, to polecam jeszcze wcześniej je co nieco podrasować (a przynajmniej usunąć niepotrzebne szumy i dokonać podstawowego wyostrzenia – czyt. dopasowania kontrastu).

KROK 1:
Odpalamy podstawowy szkic w programie SolidWorks i wybieramy z menu wskazaną poniżej opcję:

Narzędzia -> Narzędzia szkicu -> Obraz w szkicu

KROK 2:
Zostaniemy poproszeni o wskazanie zdjęcia, które ma zostać wstawione do naszego szkicu. Po wskazaniu odpowiedniego pliku klikamy OK. Na ilustracji poniżej widać efekt jaki otrzymamy:


KROK 3:
Po lewej stronie pojawi nam się menu, dzięki któremu możemy spozycjonować zdjęcie i odpowiednio je wyskalować. Jeśli mowa o pozycjonowaniu, to musimy zdecydować, gdzie umieścimy początek układu współrzędnych – będzie to miało wpływ przy wstawianiu kolejnych zdjęć na innych rzutniach. W tym celu w pierwszych dwóch okienkach formularza wprowadzamy odpowiednie wartości (x,y).

hilo_2


KROK 4:

Tak jak wcześniej wspomniałem potrzebny jest element referencyjny, na podstawie którego wyskalujemy odpowiednio nasze zdjęcia. W naszym przypadku była to kartka A4 z nadrukowaną podziałką. Żeby wyskalować nasze zdjęcie wystarczyło narysować linię o długości 210mm ( tyle w rzeczywistości ma krótszy bok kartki w formacie A4 ).

Nadajemy wymiar narzędziem „inteligentny wymiar” i zabieramy się za skalowanie. Pamiętajcie o tym, żeby mieć zaznaczona opcję „Zablokuj współczynnik kształtu”!UWAGA: Po narysowaniu odcinka i nadaniu mu wymiaru (w naszym przypadku 210mm), musimy wrócić do okienka z formularzem ustalania skali i pozycji zdjęcia (pokazane w kroku 3). Żeby to zrobić trzeba dwukrotnie kliknąć w zdjęcie znajdujące się w naszej przestrzeni roboczej, lub spod prawego przycisku myszy wybrać opcję Edytuj.


KROK 5:

Obraz wyskalowany? Możemy więc zabrać się za odzwierciedlanie rzeczywistej geometrii – mówiąc wprost wykonujemy potrzebny szkic.

KROK 6:
Do pozostałych widoków wstawiamy Zdjęcia z odpowiednich stron i w ciągu paru chwil tworzymy gotowy model. W naszym przypadku geometria miała charakteryzować się jedynie zgodnością wymiarową i sporym uproszczeniem geometrycznym – w oparciu o model korpusu miały zostać wpasowane nowe podzespoły hydrauliczne…
Ale to już całkiem inny temat, który opisany zostanie w kolejnej z naszych „relacji z realizacji” :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>