«

»

sty 22

GD&T – tolerowanie i wymiarowanie geometryczne

Przedstawiam serię kilku wpisów poświęconych definicjom z dziedziny GD&T. Jest to codzienność każdego szanującego się konstruktora. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć kilka istotnych zasad, z którymi wielu jest niestety na bakier!
Rozpocznijmy od tego, że wymiarowanie i tolerowanie geometryczne to podstawowa metoda kontroli jakości generowanych trójwymiarowych modeli. Jednoznacznie i jawnie opisuje nominalną geometrię i jej dopuszczalną odchyłkę. Jest to międzynarodowy kod stosowany przez osoby, które wykorzystują narzędzia do projektowania części, tak aby poinformować mechaników, inżynierów i producentów, jakie wymogi musi spełnić dana część.
GD&T jest stosowany do określenia nominalnej (teoretycznie doskonałej) geometrii części i zespołów, określenia dopuszczalnej zmiany w formie i możliwej wielkości poszczególnych funkcji, oraz określenie dopuszczalnej różnicy między funkcjami.

Pojawią się tutaj informacje, które mamy nadzieję pomogą wielu z Was!
Istnieje kilka standardów opisujących symbole i określenia zasad stosowanych w GD&T.
Serdecznie zachęcamy do śledzenia Nas i naszych nowych wpisów!
Inżynier3D

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>