«

paź 28

GD&T podstawy – szkolenie GD&T

W zeszłym tygodniu miałem okazję poprowadzić szkolenie GD&T dla grupy wspaniałych konstruktorów działu R&D dla MAN Polska. Spotkanie trwające dwa dni pozwoliło prześledzić od podstaw zagadnienia rysunku technicznego, zasad tolerowania wymiarowego i tolerancji geometrycznych wedle zasad GD&T w oparciu o normy amerykańskie ASME i podejście wg ISO tzw. GPS. Jak to wyglądało? Mówiąc krótko: świetna energia, rewelacyjne wnioski! Spotkanie możecie prześledzić w dalszej części opisu.

Ostatni tydzień października opiewał w mnogość różnorodnych wydarzeń. Od sukcesów związanych z pozyskaniem kolejnego dofinansowania UE, poprzez oddanie z wielkim przytupem dwóch nowych stanowisk produkcyjnych, kończąc na możliwości poprowadzenia kolejnego szkolenia GD&T dla pewnej grupy konstruktorów. I chyba to ostatnie wydarzenie ( szkolenie GD&T ) sprawiło mi największą radość. Szkolenie odbyło się przy współpracy z jedną z największych firm szkoleniowych na Śląsku: EMT-Systems.

Przypomniałem sobie jak wielką radość może stanowić realizowanie i przekazywanie dalej swojej pasji! Pasji, która może innym uświadomić jak wielkie znaczenie może mieć skrupulatne podejście do tworzonej dokumentacji i formy zapisywanej na rysunku geometrii.

bdr

Z własnego doświadczenia wiem ile korzyści może nieść ze sobą wykorzystywanie zasad GD&T w dokumentacji rysunkowej, na podstawie której mają być wytworzone części. Składalność elementów, idealna współpraca między komponentami, brak obaw o jakość cech geometrycznych danego komponentu. Czyli bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów produkowanych elementów większego złożenia.

Wracając do głównego wątku. Na swojej drodze spotkałem dziewięciu wspaniałych konstruktorów, którzy z własnej inicjatywy, a w ramach firmy w której są zatrudnieni sami mogli podjąć decyzję w jakim obszarze chcieliby poszerzyć swoją wiedzę. Szczęśliwie wybrali szkolenie GD&T.

W ciągu 16 godzin w ramach dwóch dni szkoleniowych mieliśmy okazję wspólnie prześledzić podstawy zasad rysunku technicznego, podstawowych norm zarządzających porządkiem na rysunku, zasad tolerowania wymiarowego ( i jego obliczania ), a także najistotniejszych zapisów rządzących tematyką GD&T i różnicami które za sobą niosą normy ASME i GPS (skompensowane normy ISO dotyczące geometrycznej specyfikacji produktu).

dav

Energia spotkania nie bierze się też z niczego. Dlatego pominąłbym jeden z najważniejszych aspektów prowadzonego  szkolenie GD&T gdybym nie wspomniał o chęci rozwoju obecnych na nim konstruktorów. Chęć działania, potrzeba rozwoju, zaangażowanie  i skupienie na stworzeniu wspólnego dialogu w takcie, spowodowały tak pozytywną atmosferę, że dzięki niej udało się zrealizować wszystkie bazowe założenia szkolenie GD&T ! A tym samym założeń, które określiła sobie grupa do osiągnięcia.

dav

W ramach szkolenie GD&T udało się również zrealizować szereg ćwiczeń – zadań praktycznych uczących zapisywać, odczytywać, przeliczać, weryfikować i wymagać przeniesionych na rysunek zapisów.

Jeszcze raz, z tego miejsca chciałbym uczestnikom szkolenie GD&T gorąco podziękować za wkład, który wnieśli w finalny sukces tego spotkania. Równocześnie wielkie podziękowania dla firmy EMT-Systems dzięki której szkolenie to mogłem poprowadzić.

dav

 

Abstrahując od tego wszystkiego, chciałbym gorąco zapowiedzieć szereg Otwartych szkoleń z zakresu GD&T organizowanych w ścisłej współpracy z EMT-Systems.

Wszystkich chętnych do rozwoju w tym zakresie serdecznie zapraszam do śledzenia ogłoszeń na stronie, jak i bezpośrednio strony EMT-Systems.

Pozdrawiam,

DK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>