«

»

sty 22

GD&T – Maximum Material Condition (MMC)

Zajmiemy się dzisiaj jedną z podstawowych definicji, jaka związana jest z GD&T. Mowa o Stanie Maksymalnego Materiału.

Cześć, witam wszystkich serdecznie. Zajmiemy się dzisiaj jedną z podstawowych definicji, jaka związana jest z GD&T. Mowa o Stanie Maksymalnego Materiału – MMC (z ang. Maximum Material Condition). W nomenklaturze GD&T symbol ten ma postać litery M umieszczonej w środku okręgu:

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do bezpośredniej definicji w celu wyjaśnienia, co dokładnie oznacza ten stan.

Kiedy dana cecha geometryczna części zawiera się w maksymalnej ilości materiału dozwolonej zastosowaną tolerancją, można powiedzieć że znajduje się ona w Stanie Maksymalnego Materiału.

 


Zewnętrzna cecha geometryczna średnicy dla elementu takiego jak wałek znajdzie się w Stanie Maksymalnego Materiału w momencie kiedy wymiar ten będzie największy w odniesieniu do dopuszczalnej odchyłki – mówiąc prościej, kiedy średnica wałka będzie największa.

Natomiast wewnętrzna cecha geometryczna taka jak średnica otworu, osiągnie Stan Maksymalnego Materiału, gdy jego średnica będzie najmniejsza (w odniesieniu do zastosowanej tolerancji).
Poniżej ilustracja wyjaśniająca zagadnienie:

 

 

W wielu przypadkach różnica pomiędzy obecnym wymiarem i Stanem Maksymalnego Materiału staje się bonusową tolerancją.
Ta dodatkowa tolerancja (nazwana wcześniej bonusową) jest jedną z dużych zalet stosowania GD&T.Tutaj jeszcze krótki przykład:
Symbol ten zastosowany w ramce tolerancji geometrycznej może być odczytany jako „położenie tych dwóch otworów może się zmieniać w cylindrycznym polu tolerancji (o średnicy walca 0,1mm) w stosunku do punktów odniesienia A, B, i C, gdy otwory są w stanie maksymalnego materiału” W tym przypadku, Stan Maksymalnego Materiału otworów będzie wynosił 2,5mm, czyli najmniejszego otworu.

 

 

Mamy nadzieję, że wpis ten będzie pomocny dla wielu z Was. Kolejne porady z dziedziny GD&T już wkrótce. Bądźcie z nami!!!

5 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Michał

  „Natomiast wewnętrzna cecha geometryczna taka jak średnica otworu, osiągnie Stan Maksymalnego Materiału, gdy jego średnica będzie najmniejsza (w odniesieniu do zastosowanej tolerancji).”

  Załóżmy, że mam otwór fi10+/- 1mm, dozwolona tolerancja pozycji to 0 ale jest bonus M w kółeczku (MMC). Jeżeli zrobię go równo na fi10 to moja tolerancja pozycji wynosi 0 a jak zrobię go na fi11 to tolerancja pozycji wynosi 1mm. Mam rację? bo czytając ten wpis coś mi się nie zgadza. Przynajmniej ja to tak rozumiem. A może się mylę ? Pracuję na maszynie współrzędnościowej CMM i właśnie jeżeli robię otwór na + to otrzymuje większą tolerancję gdy zaznaczę bonus MMC. Proszę o ewentualną odpowiedz, pozdrawiam !

 2. Sławek

  Wydaje mi się że trzeba ten otwór fi 10 wymiarować wtedy nie jako 10+/-1 ale jako fi9+2 wtedy dla fi9 pozycja z bonusem będzie wynosić 0 i dla fi10 pozycja 1 dla fi11 już 2mm.
  Ja to tak rozumiem.

 3. Artur

  Mam pytanie odnośnie ostatniego przykładu z otworami. Czyli jeśli otwory nie będą miały fi 2,5 to nie dostaną dodatkowych 0,1 mm tolerancji położenia? A jak będą miały 2,52 to już nie?

 4. Waldemar

  Kolego Michale
  W odniesieniu do tego co napisałeś ” Załóżmy, że mam otwór fi10+/- 1mm, dozwolona tolerancja pozycji to 0 ale jest bonus M w kółeczku (MMC)
  Pragnę Ci wyjaśnić , że twój otwór znajduje się w stanie MMC jeśli jego rzeczywisty wymiar (średnica) będzie wynosiła 9mm . Jeśli jego rzeczywista średnica będzie wykonana na 12 mm będzie ona odbiegała od stanu Maksimum Materiału (MMC) o 2mm i w tym momencie tolerancja pozycji będzie wynosiła 2mm. Jeśli otwór będzie wykonany w nominale to znaczy na 10 mm twoja tolerancja pozycji będzie wynosiła 1mm .
  Pozdrawiam
  Waldemar

 5. Adrian

  Mam pytanie do przedstawionego przykładu.Załóżmy, że
  – górny otwór „1” ma średnicę fi3, oraz zmierzoną pozycję fi 0,2,
  – dolny otwór „2” średnicę fi 2,5 i oraz zmierzoną pozycję fi 0,2.

  Czy przy tak naniesionej tolerancji należy rozpatrywać te otwory razem, czy osobno?
  Otwory rozpatrywane osobno: Tzn. otwór 1: warunek pozycji fi 0,1 + bonusowa tolerancja 0,5 -> pozycja w tolerancji; otwór 2: warunek pozycji fi 0,1 + bonusowa tolerancja 0 -> pozycja przekroczona;
  Otwory rozpatrywane wspólnie: warunek pozycji fi 0,1 + bonusowa tolerancja (z najmniejszego otworu) 0 -> pozycja przekroczona.

  Pozdrawiam
  Adrian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>