«

»

sty 23

GD&T Basics: szkolenia. Gdzie, z kim i dlaczego warto

Witam wszystkich, którzy śledzą wydarzenia na Naszej stronie.
Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący GD&T – dostępnej na rynku literatury podejmującej takie zagadnienia. Nie udało Nam się wtedy umieścić wszystkich informacji, które chcieliśmy Wam przekazać. Dlatego dzisiaj kontynuacja tematu – tym razem powiemy kilka słów o dostępnych na rynku szkoleniach z dziedziny GD&T.
Zapraszamy.

Jeszcze raz wszystkich serdecznie Witam.
Cieszę się ogromnie, że tematyka, którą ostatnimi czasy podejmujemy na łamach naszej strony znalazła aż tylu odbiorców. Osobiście uważam, że GD&T jest jak dekalog każdego szanującego się inżyniera konstruktora. Poza tym ciężko byłoby połączyć proces projektu i wytworzenie danego komponentu bez wspólnego mianownika, którym niewątpliwie są ogólne zasady Wymiarowania i Tolerowania Geometrycznego. Miło Nam również, że sami podaliście kilka innych pozycji literaturowych niż te wymienione w artykule, a pozwalających na zapoznanie się z pojęciami GD&T i w bardzo przystępnej formie.
Dzisiaj chciałbym zaproponować kontynuację tego tematu. Tak jak pisałem wcześniej, w poprzednim wpisie nie udało mi się umieścić wszystkich informacji jakie miałem dla Was przygotowane – z resztą wpłynęłoby to na znaczny rozrost ilości tekstu i prawdopodobnie mało kto dotrwałby do końca :)
Pozostajemy więc w temacie pozyskiwania wiedzy z GD&T, jednak tym razem przyjrzymy się dostępnym na rynku szkoleniom: kto takie organizuje, za ile i jak zwykle zadamy sobie pytanie czy warto?
OGÓLNIE O SZKOLENIACH GD&T

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, w czym leży przewaga zorganizowanego szkolenia w stosunku do wiedzy dostępnej w postaci książkowej. W czym? Oczywiście chodzi mi tutaj o mentora, osobę prowadzącą szkolenie. Diametralną różnicę stanowi bezpośredni dostęp do wiedzy przekazywanej przez praktyka, który w razie potrzeby jest w stanie odpowiedzieć na padające pytania, czy „na szybko” rozpatrzyć zadany problem. Samodzielne dochodzenie do rozwiązania problemu bywa żmudne, czasochłonne i nie jednokrotnie frustrujące. Dodatkowo w takim przypadku nigdy nie mamy pewności czy nasz tok myślowy jest w pełni poprawny.
GD&T grupuje mocno zawiłe zagadnienia dziedziny konstrukcyjnej i wielokrotnie miałem okazję obserwować sytuacje gdzie ilu konstruktorów tyle pojawiało się interpretacji danego przypadku.
Reasumując, praktyk z doświadczeniem jako prowadzący szkolenie? Zdecydowanie TAK!
SZKOLIĆ SIĘ W FIRMIE CZY „NA ZEWNATRZ”

Tutaj opinie mogą być podzielone. Wszystko zależy od specyfiki Waszej pracy i formy jej organizacji. Z mojego punktu widzenia, szkolenie poza siedzibą firmy, w której pracujecie będzie miało większy sens. Do tego aby się szkolić, niewątpliwie potrzebne są odpowiednie warunki. Mam tutaj na myśli całkowite oderwanie się od bieżących spraw zawodowych i pełne przestawienie w tryb „zdobywania wiedzy” :)
JAKĄ FORMĘ SZKOLENIA WYBRAĆ

W tym miejscu kilka słów poświęconych temu jakie szkolenie faktycznie będzie miało sens. GD&T to tematyka, która wymaga odpowiedniej formy rozpatrywania danych.  Będą tutaj występowały duże rozbieżności w interpretacji poszczególnych przypadków w zależności od samej branży w której pracujecie.
Zdecydowanie inaczej będziemy tolerować komponenty metalowe dla branży Automotive, a inne podejście zastosujemy dla komponentów z tworzyw przeznaczonych do produktów AGD.
Nie istnieje jedna ujednolicona metodologia, przez co również szkolenie powinno być przygotowane pod konkretne zagadnienia danej branży. Analizowane przypadki również powinny być żywcem wyciągnięte z rysunków z którymi na co dzień pracujecie. Dopiero taka forma sprawia, że szkolenie faktycznie zyskuje na wartości.
KTO ORGANIZUJE TAKIE SZKOLENIA I ZA ILE

Ofert na rynku nie brakuje. Wystarczy odrobinę poszukać w sieci i na pewno znajdzie się coś dopasowanego do waszych potrzeb. Nie mniej jednak uczulam, żeby zwracać uwagę na szczegóły o których pisałem – może to znacznie uskutecznić odbywane szkolenie.
Szkolenie ma zazwyczaj wymiar 2  dniowy (16h) w zależności czy obejmuje rozpatrywanie i analizę przykładów z Twojej dziedziny przemysłu – wg mnie opcja naprawdę warta żądanych pieniędzy.

Przedział cenowy takich szkoleń plasuje się następująco: 1000-1700 PLN (kwota netto).
Podkreślę jeszcze raz, że bardzo istotną rzeczą jest to kto będzie trenerem w trakcie szkolenia. W poprzedniej części artykułu wspominałem o polskim „guru” GD&T, czyli Panu dr inż. Zbigniewie Humiennym. Jeśli macie możliwość wzięcia udziału w kursie pod jego skrzydłami to z góry mówię, że nie będziecie zawiedzeni. Poniżej wklejam fragment oferty i link do niej. Jest to jedna z lepszych propozycji jakie wiedziałem na rynku – nieco droższa, za to bardzo treściwa.

 

Tytuł: Wymiarowanie i tolerowanie geometryczne GDT
Kategoria: DOSKONALENIE ORGANIZACJI / TQM
Metodyka: Ćwiczenia
Wykłady
Opis: Uczestnicząc w szkoleniu:
– Poznasz kluczowe pojęcia i oznaczenia stosowane w dokumentacji technicznej klientów
– Nabędziesz umiejętności poprawnej interpretacji zapisów wymiarowych, co ułatwi współpracę z dostawcami i klientami
– Uzyskasz wiedzę niezbędną do dobrego projektowania procesów technologicznych i pomiarowych, niezbędnych z punktu widzenia wymagań klienta
Poziom zaawansowania : średnio zaawansowany
Trenerzy: dr inż. Zbigniew Humienny
Wielkość grupy: 12

BEZPOŚREDNI LINK: http://edustacja.pl/pl/szkolenia/157749/wymiarowanie-i-tolerowanie-geometryczne-gdt.php#pageTab=program
Tym optymistycznym akcentem kończę ten wpis.
A może ktoś z Was brał udział w takim szkoleniu i chciałby się podzielić uwagami innymi niż nasze? Zachęcam do umieszczania komentarzy ?

Pozdrawiam,
INŻYNIER3D

1 komentarz

  1. Karol

    Witam, ja planuje podobne szkolenie dla swoich pracowników zrealizować i zastanawiam się nad ofertą szkolenia WSB. Przekonuje mnie fakt, że jest to instytucja naukowa i wiem czego się mniej więcej spodziewać po jej renomie. Jakie jeszcze byście instytucje szkoleniowe mogli polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>