«

»

sty 22

GD&T Basics: Stosowane symbole charakterystyk geometrycznych

Odświeżamy jeden ze starych popularnych wpisów. Miłej lektury.

Mamy początek kolejnego tygodnia, więc pewnie wszyscy z Was zdążyli podładować akumulatory i odrobinę zrelaksować swoje szare komórki. Proponujemy Wam kolejną porcję wiedzy dotyczącej zagadnień GD&T.

Mamy początek kolejnego tygodnia, więc pewnie wszyscy z Was zdążyli podładować akumulatory i odrobinę zrelaksować swoje szare komórki. Proponujemy Wam kolejną porcję wiedzy dotyczącej zagadnień GD&T.
W trakcie kilku ostatnich wpisów z tej serii, podejmowaliśmy różne tematy – rozpoczynając od podstawowych definicji czym w ogóle jest Bazowanie i Tolerowanie Geometryczne, poprzez zagadnienie umieszczania Baz pomiarowych na modelu, a kończąc na LMC, MMC i Regule Obwiedni (Envelope Principle).

GDTOL_1 GDTOL_2 GDTOL_3 GDTOL_4 GDTOL_5 GDTOL_6 GDTOL_7 GDTOL_8 GDTOL_9 GDTOL_10 GDTOL_11 GDTOL_12 GDTOL_13 GDTOL_14

Pora na uzupełnienie wymienionych tematów o Symbole Charakterystyk Geometrycznych stosowanych we wszelkich oznaczeniach pojawiających się na rysunkach zgodnie z GD&T.
Łącznie istnieje dokładnie 14 takich symboli i są one używane do opisu takich charakterystyk jak:
wielkości, położenia, orientacji oraz postaci formy.

Nie przedłużając, przejdźmy bezpośrednio do opisu poszczególnych Charakterystyk:
  Kątowość (tolerancja nachylenia) – charakterystyka opisująca stan (postać) powierzchni, płaszczyzny lub osi mieszczącej się w zakresie ściśle określonego kąta, mierzonego względem konkretnej Bazy pomiarowej.
  Kolistość (tolerancja okrągłości)– charakterystyka opisująca stan, w którym wszystkie punkty powierzchni powstałej w operacji obrotu (z ang. Revolution), po zrzutowaniu na płaszczyznę dowolnego przekroju prostopadłego do osi  obrotu, są w jednakowej odległości od tej osi.
  Koncentryczność (tolerancja współosiowości) – ta charakterystyka dotyczy stanu geometrycznego, w którym osie obrotu dwóch obiektów cylindrycznych (lub powierzchni obrotowych) są wspólne.
  Cylindryczność (tolerancja walcowości)– stan powierzchni obrotowej, w którym wszystkie punkty tej powierzchni są równooddalone od osi obrotu (w kierunku noralnym do opisywanej osi).
  Płaskość – ta charakterystyka geometryczna służy opisywaniu (oznaczaniu) powierzchni, której wszystkie element geometryczne leżą na jednej płaszczyźnie.
  Równoległość - Charakterystyka opisująca stan (postać) powierzchni, płaszczyzny lub osi w której jest ona dokładnie równoległa do Bazy pomiarowej.
  Prostopadłość - Charakterystyka opisująca stan (postać) powierzchni, płaszczyzny lub osi w której jest ona dokładnie prostopadła do Bazy pomiarowej.
  Tolerancja pozycji – jest to charakterystyka opisująca strefę, w której dla osi lub płaszczyzny centralnej danej cechy geometrycznej dozwolona jest różnica od założonej pozycji (teoretycznie powinna ona być identyczna).
  Tolerancja profilu linii kontrolnej(kształtu wyznaczonego zarysu) –charakterystyka geometryczna stosowana w GD&T do opisu limitu liczby błędów dla elementów linii w odniesieniu do ich rzeczywistej postaci.
  Tolerancja profilu powierzchni kontrolnej (kształtu wyznaczonej powierzchni)- charakterystyka geometryczna stosowana w GD&T do opisu limitu liczby błędów dla elementów powierzchni w odniesieniu do ich rzeczywistej postaci.
  Tolerancja bicia osiowego / promieniowego / w wyznaczonym kierunku – charakterystyka opisująca w kompleksowy sposób formę, orientację i położenie elementów (obiektów) cylindrycznych w relacji do osi będącej bazą.
  Tolerancja prostoliniowości – stan w którym oś jest linią prostą lub w przypadku gdy rozpatrujemy płaszczyznę centralną – każdy element jest linią prostą.
  Tolerancja symetrii – charakterystyka geometryczna opisująca stan, w którym poszczególne elementy geometryczne zachowują symetrię względem określonej płaszczyzny bazowej.
   Tolerancja całkowitego bicia osiowego / promieniowego -charakterystyka opisująca w kompleksowy sposób formę, orientację i położenie elementów (obiektów) cylindrycznych w relacji do osi będącej bazą.

 

Opisane symbole charakterystyk geometrycznych możemy podzielić na trzy kategorie:

1.Tolerancje położenia: równoległości, prostopadłości, nachylenia, współosiowości, symetrii, pozycji
2.Tolerancje kształtu: prostoliniowości, płaskości, okrągłości, walcowości
3:Tolerancje położenia i kształtu: kształtu wyznaczonego zarysu, kształtu wyznaczonej powierzchni, wszystkie tolerancje bicia.

 

Liczymy, że taka forma przedstawionej wiedzy pozwoli Wam na łatwe zapoznanie się z przedstawionymi symbolami i ich utrwaleniem. Na chwilę bieżąca to tyle… Śledźcie kolejne nasze wpisy!

1 komentarz

  1. Sławomir

    Jeżeli mam na rysunku symetrię 0.3 to jest to cale pole tolerancji czyli +0.15/-0.15? Czy może odchyłka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>