«

»

sty 23

GD&T Basics: pozycje książkowe. Co, gdzie i za ile

Cześć, witamy Was po długim weekendzie majowym. Dzisiaj proponujemy powrót do zagadnień związanych z tematyką GD&T.
Trafia do Nas coraz więcej pytań dotyczących literatury poświęconej tematyce GD&Toraz dostępnych na rynku podręczników. Dlatego  postanowiliśmy przygotować krótki artykuł mówiący o tym po jakie książki warto sięgnąć, jakich autorów. Życzymy owocnej lektury.

Odkąd na łamach strony Inżynier3d.pl pojawiła się seria wpisów poświęconych podstawowym zagadnieniom GD&T , zarejestrowaliśmy wzmożony ruch wokół tej tematyki. Coraz więcej osób pisze do Nas z pytaniami o polecaną literaturę (zarówno w języku polskim jak i angielskim) oraz oferowane na rynku szkolenia.
Postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw i w kilku krótkich zdaniach opisać które książki GD&T są godne polecenia i dlaczego; gdzie je można kupić i za jakie pieniądze.

POZYCJE LITERATUROWE GD&T
Pomimo dużego zapotrzebowania na dobre pozycje książkowe w tematyce GD&T sensowne tytuły można policzyć na palcach jednej ręki. GD&T towarzyszy już dzisiaj praktycznie każdej dziedzinie przemysłu, przez co dziwi fakt, że oferta jest tak uboga. Mowa tutaj o książkach anglojęzycznych, w przypadku polskich pozycji jest jeszcze gorzej.
Z pozycji anglojęzycznych warto się przyjrzeć:

1.GD&T Application and Interpretation Bruce A. Wilson, Wydawnictwo GOODHEART-WILLCOX PUBL
GD&T: Application and Interpretation jest pozycją dedykowaną dla osób pracujących w przemyśle, związanych bezpośrednio z korelacją pomiędzy procesem projektowym i późniejszym wytwarzaniem. Książka prowadzi czytelnika w dość dogodny sposób od podstaw do zagadnień coraz trudniejszych. Nie zmienia to faktu, że czytelnik powinien posiadać już wiedzę z podstaw tolerowania I wymiarowania geometrycznego. Bogato ilustrowana, pozwalająca rozwiać wątpliwości dotyczące informacji zawartych w standardzie ASME Y14.5-2009.
Książka liczy 367 stron i w naszych księgarniach kosztuje w okolicach 320PLN.

2.Geometric Dimensioning and Tolerancing: Visual Glossary-With GD&T At-A-Glance Sheets Bryan Fischer, Wydawnictwo: ASME INTL
Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce zrozumieć zasady Geometryczne Wymiarowanie i Tolerowania. Książka ta zawiera terminologię zawartą zarówno w ASME Y14.5M-1994 i ASME Y14.5-2009, jak również kilka tematów z ASME Y14.41-2003. Jest to wersja wiedzy w „pigułce”. Nie znajdziemy tutaj rozpatrywania szczegółowych przypadków – jedynie same konkrety, jasno i na temat.
„Geometric Dimensioning and Tolerancing: Visual Glossary” prezentuje, tłumaczy i wyjaśnia wiele z najbardziej skomplikowanych zagadnień GD&T. Pozycja zawiera ponad 50 najistotniejszych zagadnień GD&T, które określają wiele często niezrozumiałych pojęć. Autor dodał arkusze „GD&T At-A-Glance Sheets” dla każdej z 14 Tolerancji
Ta książka jest dużo cieńsza od poprzedniczki, gdyż zawiera jedynie 64 strony. Cena rynkowa to 130PLN.

     Teraz pozycje w języku polskim. Jednym z nielicznych, którzy na naszym rynku rozwijają zagadnienia GD&T w Polsce jest dr inż. Zbigniew Humienny. Prowadzi on również różnego rodzaju szkolenia z dziedziny GD&T.

1.Humienny Z. (red), P.H. Osanna, M. Tamre. A. Weckewnmann, L. Blunt, W Jakubiec. i inni: Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) – podręcznik europejski. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2004, s. 530.
Cytując: „…Zasadnicza część książki obejmuje przegląd i podstawy teoretyczne różnych przypadków tolerowania (…) oraz oznaczania i interpretacji tolerancji geometrycznych. Końcowa część jest poświęcona takim zagadnieniom, jak: tolerowanie w różnych procesach technologicznych i tolerowanie złożonych elementów geometrycznych, wymiarowanie i tolerowanie wektorowe oraz tolerowanie statystyczne, analiza i synteza łańcuchów wymiarowych, kontrola odchyłek wymiarowych i geometrycznych, niepewność pomiaru i sterowanie statystyczne procesem produkcji, różnice między normami EN-ISO a innymi normami oraz komputerowo wspomagane tolerowanie i sprawdzanie.
Książka zawiera (…) słownik polsko-angielski terminów i definicji, zestawienie wybranych norm oraz innych dokumentów dotyczących GPS.
Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów mechanicznych uczelni technicznych, a także dla kadry inżynieryjno-technicznej zakładów przemysłowych (…)”.
Cena rynkowa to 60PLN, niestety mogą występować problemy z dostępnością.

 

DARMOWE E-BOOKI I PREZENTACJE GD&T
W sieci można również dotrzeć do różnego rodzaju autorskich opracowań i prezentacji z dziedziny GD&T. Niejednokrotnie takie informacje mogą być wystarczające, dlatego link do jednej ze stron oferujących takie dane zamieszczamy poniżej.
http://www.engmatl.com/home/viewdownload/5-gd-a-t/38-geomtric-dimesnioning-and-tolerancing-gd-a-t

 

Z CIEKAWOSTEK – APLIKACJA!
Oto jest i coś dla użytkowników „androida”. Od teraz podręcznik z podstawowymi definicjami GD&T możesz mieć w swoim telefonie z systemem android. Nawiązuje on do zasad GD&T w odniesieniu do normy ISO 1101.
– 25 animacji
– Podstawy teoretyczne
– Tolerancje formy
– Tolerancje profilu
– Tolerancje pozycji
– Tolerancje położenia
– Tolerancje bicia

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.zeiss.imt.gdt&hl=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>