«

»

sty 25

Forma wtryskowa – projekt

Dzisiaj chciałbym w naprawdę dużym skrócie przedstawić jak wygląda realizacja budowy takiej formy wtryskowej. Z punktu widzenia naszego biura konstrukcyjnego mamy świadomość, że prędzej czy później przyjdzie nam się mierzyć z kolejnymi bardziej wymyślnymi formami do zbudowania.

Przyszła pora na kolejną odsłonę z cyklu realizacji Inżyniera 3D. Temat ten przewijał się już kilkakrotnie przez naszą stronę, jednak przez fakt, że są one tak popularne, naprawdę chętnie do nich wrócimy. Zajmują coraz większą część rynku w europie i na świecie… A myślę, że większość z Was nie potrafiłaby wyobrazić sobie codzienności bez ich używania!
Zastanawiacie się o czym mowa? Tak! To wszechobecne „plastiki” i towarzyszące ich wykonaniu formy wtryskowe!Dzisiaj chciałbym w naprawdę dużym skrócie przedstawić jak wygląda realizacja budowy takiej formy wtryskowej. Z punktu widzenia naszego biura konstrukcyjnego mamy świadomość, że prędzej czy później przyjdzie nam się mierzyć z kolejnymi bardziej wymyślnymi formami do zbudowania.  Tutaj jednak prezentacja jednej z prostszych do wykonania. Z dumą możemy stwierdzić, że w ostatnim czasie trafiły do nas zlecenia na budowę aż pięciu takich kompletnych skrzynek.
Skupię się tutaj na jednej z nich i krok po kroku przedstawię etapy jej powstawania.Całe zamieszanie zaczyna się od pomysłu na wypraskę – oczywista sprawa. Jest to pierwszy etap, w trakcie którego musimy sobie odpowiedzieć na rząd kluczowych pytań dotyczących przeznaczenia elementu, właściwości wytrzymałościowych jakie ma spełniać, warunków pracy w których element będzie działał, jakości otrzymanych struktur powierzchni i wiele, wiele innych.
Z osobna chciałbym wymienić jeszcze jedno kluczowe zagadnienie – poprawność konstrukcyjną. Ja zawsze twierdzę, że najlepiej jest upraszczać napotykane zagadnienia konstrukcyjne – nie warto tworzyć konstrukcji skomplikowanej nieadekwatnie do spełnianej roli. Im prostsze rozwiązania wybierzemy, tym mniejsze koszty poniesiemy, a i trwałość prostego rozwiązania z reguły jest większa. Jednak ta część projektu należy bezpośrednio do klienta – to on przychodzi z pomysłem. My jedynie staramy się go rozwiązać konstrukcyjnie i przedstawić klientowi kilka optymalnych wersji. To również klient wybiera rozwiązanie, które mu się najbardziej spodoba.

puszka

   Kiedy już odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania, a także wybraliśmy materiał, z jakiego wypraska będzie stworzona – możemy przejść do drugiego etapu: rozpoczynamy budowę właściwej formy. Ten stosunkowo duży etap projektu należy już bezpośrednio do działu konstrukcyjnego.
Wybrany materiał dla wypraski warunkuje poziom otrzymanego w procesie skurczu. Ten procentowy współczynnik musi zostać użyty do powiększenia elementów gniazda i rdzenia formy (prosty przykład: jeżeli skurcz materiału wynosi 1% wtedy gniazdo i rdzeń powinny być stworzone w skali 1,01).
Kolejna sprawa to określenie płaszczyzny podziałowej formy. Jest to specyficzny element geometryczny, który będzie stanowił miejsce otwarcia dla obydwu części formy. Względem tego elementu określamy powierzchnie, które będą należały do części gniazda, a które do rdzenia. Te z kolei posłużą do operacji cięcia powierzchnią i ostatecznie do otrzymania części gniazda i rdzenia.

 

puszka4

 

   Niezwykle ważna sprawa to układ chłodzenia zastosowany w formie – musi mieć taką postać, aby jednorodnie chłodzić wypraskę zapewniając równomierne stygnięcie. Nie będziemy się zagłębiać w jego postać konstrukcyjną – poniżej jedynie zdjęcia przedstawiające zastosowanie kanałów chłodzących w gnieździe i przegrody w rdzeniu.Po wystudzeniu wypraski i otwarciu formy należy zaprojektować układ usuwania elementu z formy wtryskowej. Zastosować można różnorodne rozwiązania począwszy od standardowych wypychaczy, a kończąc na pierścieniach lub płytach wypychających. W tym przypadku zastosowano pierścień.

forma 2 - Kopia

   Zabudowujemy pozostałe elementy standardowe formy – poszczególne płyty, prowadnice, śruby mocujące, kanał zasilający… i pozostaje już tylko przygotować dokumentację wykonawczą. Proste, prawda? : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>