«

»

sty 23

Forma na kształtkę. Pełen przebieg projektu.

Dzisiaj postanowiliśmy umieścić wpis dotyczący realizacji jednego z całkiem ciekawych projektów.  Mowa o projekcie nietypowej formy umożliwiającej wykonanie kształtek ceramicznych ze specjalnych mas zasypowych. Pokażemy jak przebiegał cały proces projektowy – od założeń do gotowego produktu. Zapraszam dalej – warto!

Chcielibyśmy w kilku krótkich zdaniach przybliżyć jeden z bardzo ciekawych procesów projektowo wykonawczych z jakimi mieliśmy w ostatnim czasie do czynienia. Jest to bardzo fajna propozycja, zwłaszcza, że daje możliwość przeglądu całego przekroju działań: od założeń, aż po fizyczny produkt.
Projekt ten powstawał przy współpracy i pod nadzorem innego biura konstrukcyjnego –Mechanicidea & Design z Krakowa. Tutaj zamieszczamy odnośnik do strony (link). To również dzięki uprzejmości Mechanicidea & Design – możemy pokazać Wam jak przebiegał proces projektowy formy, od wstępnych założeń, aż do późniejszej fazy wykonawczej formy.Ideą całego przedsięwzięcia było przygotowanie formy wykonanej z elementów blaszanych pozwalającej na wytwarzanie specjalnych kształtek z masy ceramicznej. Znajdują one swoje zastosowanie w hutnictwie. Tutaj chciałbym dodać, że postać konstrukcyjna samej kształtki była odgórnie narzucona przez odbiorcę. Działania jakie należało wykonać to dopasowanie się z koncepcją formy do istniejącej geometrii.

 

k_2_wm_wm1

 

Założenia całego projektu przewidywały również kilka innych bardzo istotnych rzeczy, takich jak:

  1. usytuowanie na specjalnej podstawie umożliwiającej łatwy transport przy użyciu wózka widłowego; dodatkowo podstawa miała być komponentem integrującym cały produkt;
  2. Możliwość prostego i szybkiego demontażu w celu usunięcia kształtki z formy;
  3. Podział formy na kilka łączonych ze sobą podzespołów, pozwalający na uwolnienie kształtki po ich demontażu;
  4. Zachowanie odpowiednich kątów pochyleń, tak aby zapewnić proste usuwanie części formy;
  5. Projekt demontowanych wkładek – rdzeni, pozwalających odformować przelotowe otwory w kształtce;
  6. Specjalny system trawersowy – umożliwiający przenoszenie samej kształtki po uwolnieniu z formy z wykorzystaniem suwnicy;
  7. Osprzęt formy w postaci leja zasypowego – łatwe wypełnianie masą ceramiczną.

W odniesieniu do wymienionych wymagań powstało kilka wstępnych koncepcji. W trakcie trwania prac postępowała również ciągła ewolucja proponowanych rozwiązań. Nikogo pewnie nie dziwi ten fakt, gdyż jest to nieodłączna część procesu projektowego. Na bieżąco uwzględniane były również uwagi płynące z narzędziowni, która miała zająć się wykonawstwem gotowego produktu, a orientujące postać projektu właśnie pod możliwości wykonawcze.
Wszystkie te informacje zwrotne wpływały na bardzo dobre tempo rozwoju produktu.

 

 

     Ostatecznie koncepcją, która została zastosowana było, nazwijmy to,  „obłożenie” kształtki arkuszami blachy i podział na kilka części, tak aby zachować wymagania funkcjonalne wymienione w założeniach projektowych. Wstępny podział zakładał rozbicie na część rdzeniową i dwie części stanowiące gniazdo formy. Ostatecznie ilość użytych komponentów uległa jeszcze powiększeniu o dodatkową maskownice. Na zdjęciach przedstawiona została ostateczna postać konstrukcyjna.

 

 

     Następnie części te zostały dopasowane do siebie, tak aby funkcjonalnie spełniały stawiane założenia – możliwość łatwego montażu i demontażu oraz dokładne odwzorowanie powierzchni estetycznych modelu kształtki.
Zostały one dodatkowo wzmocnione poprzez zastosowanie kołnierzy pełniących równocześnie rolę elementów łączących poszczególne komponenty formy, a także poprzeczne płaskowniki między kołnierzami dla uzyskania odpowiedniej sztywności całości konstrukcji.

 

Jeden z końcowych etapów prac zakładał przygotowanie kompletnej dokumentacji wykonawczej i zestawieniowej kompletnego produktu. W jego wyniku można było przejść do fazy produkcyjnej.
Gotowy projekt trafił do wykonawcy:

„Rom” Firma Produkcyjno-Usługowa Roman Skóra
ul. Mickiewicza 37
32-050 Skawina
woj. małopolskie

I ostatecznie nabrał w pełni realnych kształtów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>