«

»

sty 21

Druk 3D i metal

Połączenie: Druk 3D i metal – czy to może się udać? Technologia druku 3D zaczyna dosłownie zalewać rynek. Rzeczy kiedyś nieosiągalne stają się dostępne od ręki. Zobaczcie jak wygląda urządzenie drukujące skomplikowane geometrie bezpośrednio z metalu.

 

Technologia druku 3D i samych urządzeń towarzyszy nam już od dobrych kilku lat. Jest to technologia która pozwala na uzyskanie kształtów i form nieosiągalnych dla maszyn konwencjonalnych. Na początku materiałem było tylko termoplastyczne tworzywo sztuczne. Niedługo później pojawiły się tworzywa światło utwardzalne. W ostatnim roku usłyszałem ponadto o stworzonych drukarkach drukujących z betonu czy czekolady. Odlot!

Rozwijająca się ciągle technologia zaczyna zahaczać o możliwości, które kiedyś były jedynie fikcją wprost z filmów sci-fi.

Druk 3D ma ogromny potencjał i sądzę, że nie dalej jak za kilka lat każdy z nas będzie posiadał takie urządzenie w swoim domu.

O drukowaniu z metalu słyszałem po raz pierwszy w roku 2010 kiedy to przypadkiem trafiłem na duże międzynarodowe konsorcjum z udziałem dwóch polskich zakładów. Jeden z nich przechodził właśnie przez wdrożenie platformy SolidWorks jako podstawowego narzędzia do projektowania – z tego powodu tam się właśnie znalazłem, przeprowadzałem u nich wspomniane wdrożenie. Łącznie 12 krajów i 14 firm. Byli to młodzi zapaleni inżynierowie rwący się wprost do przelania swoich pomysłów na rzeczywisty produkt. Była koncepcja i docelowo urządzenie miało mieć wielkość dużej numerycznej frezarki bramowej.

Dzisiaj urządzenie umożliwiające druk 3D z metalu ma wielkość szafy sterowniczej i jest na wyciągnięcie ręki.

Polecam obejrzenie tego krótkiego filmu.
Miłego oglądania.

 

Bezpośredni komentarz pod filmem firmy 3DLAB.pl

ProX DMP 320 to system druku 3D stworzony do produkcji części metalowych metodą przyrostową Direct Metal Printing. Idealnie sprawdza się przy produkcji precyzyjnej, wysoko wydajnej i zoptymalizowanej pod specyfikaczne wymagania geometrii oraz czystości chemicznej materiału (szczególnie w tytanie, stali nierdzewnej oraz stopach niklu) – www.3D-lab.pl

 

 

1 komentarz

  1. Inżynier3d

    Tu jeszcze jeden przykład w wersji przemysłowej:
    http://www.eos.info/systems_solutions/metal/systems_equipment/eos_m_400

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>