«

»

sty 23

Dokumentacja CAD – standardy rysunkowe

Czy standaryzacja jest potrzebna w tworzeniu dokumentacji CAD?

Wstęp do serii artykułów poświęconych tworzeniu
standaryzacji w dokumentacji CAD.

Stosowanie różnorakich standardów jest dzisiaj rzeczą absolutnie normalną i dotyczy wszystkich dziedzin naszego życia. Standaryzacja rządzi już dzisiaj większością wyspecjalizowanych dziedzin, a najlepiej to widać na przykładzie szeroko pojętego przemysłu.Czy wiemy zatem z czym dokładnie zagadnienie to się wiąże i jakie zalety bądź wady za sobą niesie?Standaryzacja nazywana również normalizacją to wprowadzanie jednolitych norm,  co pozwala na ujednolicanie produkcji i wszystkiego co jest z nią bezpośrednio związane.

Dzięki temu w procesie analizy zapewniamy sobie:

  • funkcjonalność i użyteczność,
  • zgodność (kompatybilność) i zamienność,
  • ograniczenia (zbędnej) różnorodności.
st3

 

Celem standaryzacji jest zastosowanie w produkcji przemysłowej jednolitych wzorców, np.: znormalizowanie wyrobów pod względem wymiarów, użytych materiałów, itp. Wpływa to pozytywnie na obniżanie kosztów, umożliwia masową produkcję, współpracę urządzeń pochodzących od różnych producentów oraz wymianę zużytych części i łatwiejsze dokonywanie zamówień handlowych.Tak właściwie możemy wyróżnić trzy Główne Etapy Standaryzacji:
  • Etap pierwszy: klasyfikacja – czyli grupowanie według podobieństwa cech charakterystycznych danego produktu,
  • Etap drugi: unifikacja – czyli ujednolicanie cech konstrukcyjnych i wymiarowych elementów maszyn w celu umożliwienia ich zamienności,
  • Etap trzeci: typizacja – ujednolicenie konstrukcji w celu upraszczania produkcji (i obniżania kosztów) a także ułatwiania eksploatacji.
st1

 

Właściwie ważna rzecz. I mądra – w prosty sposób powinna prowadzić do różnego rodzaju oszczędności/korzyści np. czasu a tym samym pieniędzy przedsiębiorców.Jak to się przekłada, o ile w ogóle, na branżę biur konstrukcyjnych?
Czy standaryzacja jest potrzebna w tworzeniu dokumentacji CAD?Skupię się na dokumentacji płaskiej, która jest uniwersalnym wymiennikiem danych miedzy klientem, a różnego rodzaju zakładami przemysłowymi. „Językiem” jakim porozumiewa się konstruktor z klientem jest dokumentacja płaska która jest uniwersalnym wymiennikiem danych

Wprowadzenie jednolitego standardu, który obie strony miedzy sobą ustalą pozwala na szybszą i pełniejszą współpracę. Zapobiegnie to również powstawaniu różnego rodzaju błędów.

Dobrze przejdźmy do pytania: co zatem jest standardem na przeciętnym rysunku wykonawczym?

Odpowiedź: WSZYSTKO!

W dokumentacji 2d praktycznie nie ma elementów, które nie są objęte standaryzacją. Począwszy od rzutów, widoków, przekrojów, wyrwań – standaryzacja opisuje, jakie dokładnie powinny być, gdzie je należy umieścić w przestrzeni rysunkowej i jak powinny dokładnie wyglądać.

Idąc dalej: wymiary, odnośniki, znaczniki, strzałki, tolerancje, bazy – to również jest sprecyzowane. Wiadomo jak te elementy mają wyglądać, jaką czcionką i jakim rozmiarem powinny się charakteryzować, a także to jak je umieszczać względem elementu, do którego się odnoszą.

Tabele, boczne przypisy, główna tabela rysunkowa – wszystko to jest również ustandaryzowane.

 

Przestrzeń robocza (rysunkowa) – zagospodarowana jest w najmniejszym calu. Ustalone standardy zazwyczaj opisują gdzie dokładnie powinny znajdować wszystkie wymienione wyżej elementy.Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem standaryzacji ona jest wpisana na stałe w branżę konstruktorską i to się już nie zmieni. Pozostaje przywyknąć, że każdy model będziemy tworzyć w podobnej ścieżce postępowania. Tak samo z rysunkami – mniej lub bardzie skomplikowane, ale ostatecznie wygląd będzie na „jedno kopyto”. Takie postępowanie eliminuje nasze ewentualne błędy, przyspiesza czas „czytania” rysunku i pomaga w szybkich zmianach.Zatem jeśli jeszcze nie korzystasz z ustalonych standardów we własnej dokumentacji 2d i 3d to zrób szybki przegląd i opracuj jednolity standard. Zobaczysz, że przełoży się to na oszczędność czasu a tym samym pieniędzy! Poniżej przykład najprostszego ustandaryzowanego rysunku.

 

 ST00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>