«

»

sty 23

Creo 2 – krótka recenzja nowej rodziny produktów od PTC

Zgodnie z zapowiedzią umieszczoną na łamach naszej strony sprzed około tygodnia, wracam z konkretami. Zapraszam na recenzję ze spotkania produktowego zorganizowanego przez firmę PTC, a dotyczącą ich nowego systemu Creo 2.

Będzie ciekawie.

Tak jak wspominałem w którymś z ostatnich wpisów miałem przyjemność wziąć udział w prezentacji nowej rodziny produktów firmy PTC pod nazwą Creo 2. Spotkanie było zorganizowane przez certyfikowanego resellera produktów PTC, firmę 3DPro z Łodzi.
     Przyznam szczerze, że wcześniej zatrzymałem się ewolucyjnie na dużo starszej wersji oprogramowania spod skrzydeł PTC czyli ProEngineer 4.0 Wildfire. Do dziś z tą wersją na co dzień współpracuję i jak mogliście przeczytać kilka tygodni temu do łatwych i intuicyjnych ten system nie należał. Jest bardzo potężnym narzędziem dedykowanym dla inżyniera CAD-owca, jednak charakteryzuje się bardzo małą intuicyjnością. Wiele narzędzi było wtedy jeszcze w fazie testowej więc nie były one wyciągnięte do głównego menu i jeśli ktoś wiedział gdzie szukać, można było odpalić je spod configa. (link do artykułu). Nauka pracy z tym systemem zajmuje też niewspółmiernie więcej czasu w porównaniu do jakiegokolwiek innego systemu CAD. Jednak ostatecznie opanowując jego obsługę, jako inżynier jesteś w stanie stworzyć też wiele więcej zaawansowanych geometrii. Stąd wynika tak duża jego popularność w działach konstrukcyjnych na całym świecie.

 

     Czy w takim razie zabiegi jakie poczyniła firma PTC i zaimplementowane w platformie nowe narzędzia robią naprawdę duże wrażenie? Nie będę trzymał nikogo w niepewności i od razu odpowiem: TAK, progres jaki można zaobserwować przykuwa uwagę!
Doczekaliśmy się w końcu się intuicyjnego interfejsu, a niektóre narzędzia to prawdziwy efekt „WOW”! Ale o tym wszystkim nieco dalej.Przede wszystkim muszę wyjaśnić dlaczego firma PTC postanowiła zmienić nazwę. Przecież była to marka rozpoznawalna niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Otóż specjaliści marketingowi zaproponowali odcięcie się od tego co było i zacząć przyzwyczajać użytkowników do nowej jakości. Przekonacie się sami że mamy do czynienia z „górna półką”.

Dodatkowo pod zbiorczą nazwą Creo kryje się cały zestaw narzędzi/modułów mocno poszerzających spektrum działań jakie może wykonać nie tyle konstruktor, co cały zespół współpracujących ze sobą osób przy konkretnym projekcie. A wszystko dzieje się w tym samym środowisku, co przekłada się na pełną możliwość współpracy i wymiany danych bez konieczności dokonywania jakiejkolwiek konwersji.

Creo Sketch – podstawowe szkice 2d; moduł przewidziany do pracy nad konceptem
Creo Layout - szkice 2d z możliwościa wyciągania do 3d; również wstępny etap projektu
Creo parametric – konstruowanie parametryczne
Creo Direct – modelowanie nieparametryczne
Creo simulate - MES
Creo schematics – generowanie różnego rodzaju instrukcji
Creo illustrate – dla grafików
Creo View ECAD – viewer elektryczne
Creo View MCAD – viewer mechaniczne  

 

     Prezentacja dotyczyła oprogramowania dostępnego w wersji Creo Essentials Lite,będącego “high-endowym” rozwiązaniem dla branży MCAD (Mechanical CAD). Co lepsze spotkamy się tutaj z najlepszym na rynku współczynnikiem ceny do zawartości pakietu.

Funkcjonalnośc pakietu Creo Essentials Lite:

Parametryczny szkicownik
Parametryczne modelowanie bryłowe w pełnym zakresie
Powierzchniówka w podstawowym zakresie (z mojego punktu widzenia optymalne dla większości przedsiębiorstw – te narzędzia spokojnie wystarczają)
Definiowanie bazowych elementów odniesienia
Rodziny części
Praca w trybie złożenia
Pełny moduł tworzenia dokumentacji 2d
Generatory odnośników, raportów, zestawień
Wymiana danych poprzez formaty natywne (od Wersji Creo 3 ma być wprowadzona pełna kompatybilność z innymi konkurencyjnymi CAD tupu CATIA, czy SolidWorks)
Łączność z siecią Windchill

A tutaj standardowy Creo Parametric:

Modelowanie bryłowe (parametryczne i swobodne z możliwością przełączania się w dowolnym momencie – fajna sprawa w przypadku niestandardowych geometrii ciężko opisywalnych za pomocą parametrów)
Modelowanie powierzchniowe
Elementy blaszane
Generowanie dokumentacji 2d
Połączenia spawane
Złożenia
Naprawa geometrii importowanych z innych systemów
Weryfikacja modelu
Animacje tworzonych złożeń
Kinematyka
Fotorendering
Wymiana danych
I nowinki: Mechanica lite, CAM lite; Manikin lite; Expert Framework lite – kratownice

 

Dodatkowe, specjalistyczne moduły:
1. Dodatkowo do pakietu może być dołączany Interactive Surface Design II (ISDX II), który w unikalny sposób integruje w sobie dwie metodologie pracy z powierzchniami: parametryczną oraz swobodną.2. Prismatic and Multi-Surfaces Milling – narzędzie do projektowania szerokopojętych procesów CAM z możliwością bezpośredniego generowania kodów na CNC.

3. Tool design option a także Expert Moldbase Extension. Jest to pakiet dwóch modułów wspomagających prace projektowe związane z konstrukcją form wtryskowych i odlewniczych. Bardzo ciekawe narzedzie z mojego osobistego punktu widzenia. Dodatkowo to co zauważyłem, to bardzo duży stopień intuicyjności i bogate biblioteki części standardowych. Przynajmniej z punktu widzenia tej prezentacji jeden z najlepiej dopracowanych modułów poświęconych formom. W końcu Pro/Engineer zawsze trzymał tutaj poziom!.

Naprawdę jest tutaj czym Się pobawić. Mam nadzieję, że PTC nie zatrzyma się w fazach rozwoju oprogramowania i dalsze zapowiadane ulepszenia wraz z Creo 3 (a podobno premiera juz niedługo) będą na podobnym poziomie.

Z czystym sumieniem polecam Wam prześledzenie informacji dostępnych na stronie PTC, a może i postarania się o pudełkową 30-sto dniową wersję testową. To możecie zrobić tutaj: (Link)

Moja osobista ocena: 9/10

Na pewno obserwujemy, że PTC odnalazło się na dzisiejszym rynku aplikacji CAD i wraca na szlak. Wraca na półkę rozwiązań „high-endowych” i to z przytupem. Konkurencja może się bać :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>